ביטוח סיעודי

מהו מצב סיעודי?

זהו מצב בו המבוטח אינו מסוגל לבצע חלק מתוך מספר פעולות יום יומיות ADL:

 

  • לאכול ולשתות

  • להתלבש ולהתפשט

  • להתרחץ

  • לשלוט על הסוגרים

  • לשלוט על הסוגרים

  • ניידות

 

הערה : תשישות נפש לבדה משולה כנגד כולן ומזכה בתגמולי סיעוד .

 

מה חשוב לדעת בקשר לביטוח סיעודי:

מתי מתחילים לקבל את תגמולי הביטוח במקרה סיעוד או מהי "תקופת ההמתנה"?

חשוב שהתגמול יגיע קרוב ככל  שניתן ליום המקרה ולא יותר מ – 90 ימים לאחריו, ישנן פוליסות עם תקופת המתנה של 60 חודשים או 36 חודשים שרבים מהרוכשים אותן לא יודעים כלל מה קנו או שמספרים להם בעת הרכישה שזו פוליסת השלמה לביטוח הסיעודי של קופות החולים אולם הדבר אינו נכון ואינו מדויק ועל כן חשוב להיוועץ עם מומחה בתחום.

מה גובה הפיצוי החודשי?

תגמולי הסיעוד מגיעים בכפולות של 1,000 ₪ שריינו לכם לפחות 8,000 ₪ פיצוי חודשי במקרה סיעוד .

 

לכמה זמן נקבל את תגמולי הביטוח ?

כמובן שככל שתקופת תשלומי הביטוח גדולה יותר או לא מוגבלת בזמן הביטוח טוב יותר ואנו יותר מוגנים אולם זו שאלה של תקציב , תקופות התשלום המקובלות הן : 5 שנים , 8 שנים או כל החיים .

 

לילדים לאנשים עד גיל 60 רצוי לרכוש פוליסה עם פיצוי לכל החיים שכן שיפורים טכנולוגיים ורמת הרפואה הגבוה מאפשרים לחולים סיעודיים לחיות תקופות ארוכות .

 

לאנשים מעל גיל 60 מומלצת פוליסה לכל החיים אך גם פיצוי ל- 8 שנים או 5 שנים במקרים מסוימים יכול לספק.

 

האם פרמיה קבוע או משתנה לאורך תקופת הביטוח?

 

ישנן פוליסות עם פרמיה שמשתנה בהדרגה לאורך חיי הפוליסה וישנן פוליסות עם פרמיה קבועה שאינה משתנה ישנן יתרונות וחסרונות בכל אפשרות ורצוי בעת הרכישה לקבל הסבר בעניין ולראות את השתנות הפרמיה לאורך השנים.

 

מהם ערכי הסילוק בפוליסה?

כיום על פי הנחיות המפקח על הביטוח בכל ביטוחי הסיעוד הפרטיים ישנם ערכי סילוק או בשפה פשוטה הזכות להיות מבוטח בחינם לכל ימי חיי על חלק מסכום הביטוח שרכשתי (במידה ואפסיק לשלם את הפרמיה ), מעניין ? בהחלט !!! נקודה חשובה זו תלויה ב 2 גורמים:

  • גיל ההצטרפות לפוליסה.

  • כמה שנים שילמנו את הפוליסה.

  • ככל שגיל הכניסה היה גבוה יותר ותקופת תשלומי הפרמיה הייתה ארוכה יותר

  • ערכי הסילוק יהיו גבוהים יות .

 

חשוב: קיימות בשוק פוליסות מן העבר ללא ערכי סילוק בכלל רצוי לתת את הדעת על כך.

 

מהן הגדרות המזכות בתגמולי ביטוח?

ככל שתנאי הזכאות קשיחים יותר הסיכוי לקבל את תגמולי הביטוח נמוך יותר, ההגדרות הרחבות מדברות היום על אי יכולת לבצע 3  מתוך 6 פעולות יום יומיות או אי היכולת לבצע 2 פעולות יום יומיות שאחת מהן היא שליטה על הסוגרים, לאחרונה החל מאמצע 2016 החלו חברות הביטוח להוציא פוליסות חדשות המדברות על פיצוי במקרה של 3 ADL  ויותר .

 

האם הפוליסה פרטית או קבוצתית ( קולקטיב):

על פי חוזר המפקח על הביטוח מיום 22/08/11 לא ניתן לפתוח פוליסות סיעוד קבוצתיות יותר ופוליסות סיעוד קיימות מצריכות את אישור המפקח לחידושן בכל שנה,

הסיבה העיקרית  לכך היא התמחור הנמוך של הכיסוי במסגרת קבוצתית אשר מעמיד את חוסנן של חברות הביטוח בסיכון ובכך מסכן את כל יתר המבוטחים בחברה.

מי שמבוטח במסגרת ביטוח סיעודי קבוצתי צריך לקחת בחשבון שימי הביטוח הזה קצובים בזמן וככל הנראה הביטוח יתבטל, על כן מומלץ מאוד להיפגש עם מומחה בריאות וסיעוד כדי לדון איתו בנושא ולחשוב על פתרון הולם.

מגן בריאות