ביטוח בריאות

מהו ביטוח בריאות ולמה צריך אותו ?

שמו הנפוץ והמקובל הוא ביטוח בריאות אך במקרים מסוימים נקרא גם ביטוח רפואי. ביטוח בריאות פרטי הינו אבן יסוד בתכנון כלכלי וביטוחי של תא משפחתי, חשיבותו אינה מוטלת בספק ומעטים הם בעלי המשפחות שיותירו את יקיריהם ללא כיסוי חשוב והכרחי זה.

ביטוחי הבריאות מיועדים ביסודם לתת את המענה הטוב ביותר במקרי ביטוח קטנים או סכנת חיים חלילה והכל ללא הפעלת שיקולים של כסף, זמן או מקום.

הביטוח הינו חוזה משפטי הנכרת בין חברת הביטוח למבוטח ואינו ניתן לשינוי אלא רק באישור המפקח על הביטוח. החוזה מחייב את חברת הביטוח למלא אחר תנאי הפוליסה  שחלקם בהגדרה מצילי חיים ונפשות ממש. כיוון שמדובר בנו או ביקירנו הקרובים לנו אין ספק שהצלת חיים של יחיד משמעותם הצלת איכות חיי המשפחה כולה התומכת באדם החולה.

קופות החולים שלנו והמשלימים השונים נותנים מענה טוב וסביר רוב הזמן אולם הן אינן ערוכות למקרי ביטוח מורכבים ויקרים מסיבות תקציביות , כך רבים מהחולים נאלצים לממן טיפולים יקרי ערך מכיסם הפרטי דבר המכביד מאוד על תקציב המשפחה.

הכיסויים הבסיסיים בביטוח הבריאות נותנים מענה למקרי ביטוח אשר אין להם כיסוי במסגרת קופות החולים או המשלימים השונים כגון : כללית פלטינום , מכבי זהב מאוחדת שיא ועוד ...

חשוב להדגיש כי קופות החולים והמשלימים נתפסים בטעות כביטוח אך בפועל אינם כאלה שכן הם פועלים במסגרת תקנון אשר משתנה תכופות ונתון לשיקולי תקציב, מדיניות ממשלתית ועוד.

ביטוחי הבריאות הפרטיים מורכבים מרבדים שונים :

ישנם ביטוחי בריאות בהיקף כיסוי רחב ומחיר של מאות שקלים לחודש וישנם ביטוחי בריאות מצומצמים בעלות נמוכה של שקלים בודדים, כולם נקראים ביטוח בריאות פרטי.  מכאן נובעת לעיתים רבות אכזבתם של מבוטחים רבים הנקלעים למקרה ביטוח ומצפים לקבל ביטוח שלא כלול במסגרת תנאי הפוליסה שלהם.

דוגמא למה משול הדבר: רכב נוסעים, ישנם רכבים יקרים, אמינים, בטוחים ומפנקים וישנם כאלו בעלות נמוכה מקרטעים, לא בטוחים ולא אמינים, גם זה וגם זה נקראים רכב נוסעים, שניהם אמורים לקחת אותנו ממקום למקום, אולם הנוחות, האמינות והבטיחות משתנים בהתאם למחיר שעל פי רוב מעיד על איכות הרכב, כך בדיוק הדבר גם בביטוחי בריאות.

אין הדבר אומר שצריך לקנות ביטוח ללא שיקולי תקציב ולהוציא כספים רבים לשווא, אך יש להיוועץ במומחה בתחום ולקבל הסבר מפורט אודות הרבדים השונים הקיימים בפוליסה ולהתאים את הביטוח לצרכינו.

מגן בריאות